

Duben 2020
Milí přátelé, psavci a čtenáři,
když jsme letos na začátku března vydali první zpravodaj, netušili jsme, jakou turbulenci budou mít následující týdny ani to, jak moc vstoupí koronavirus do našich životů. Koho by napadlo, že budeme šít roušky a také je nosit, učit se s dětmi vyjmenovaná slova, nakupovat jenom v určitých hodinách, venčit sousedovi psa, telefonovat každý den rodičům nebo prarodičům, tleskat a děkovat zdravotníkům, prodavačkám, policistům, hasičům a dalším hrdinům všedního dne. A také o tom všem psát. Mám radost z povídek, bajek, příběhů a zamyšlení, které jste mi v těchto dnech poslali. Najdete je na našem webu a jejich malou ochutnávku i v tomto druhém zpravodaji.
Hezké počtení a nezapomeňte, že psaní dává křídla. Vzlétněte i vy do tvůrčího světa…
Dana Emingerová

„Koronavirus je spisovatelův přítel: všechno je zakázané, jen sezení na zadku a psaní dovoleno. Využijte toho!“
Ondřej Neff
Příběhy z doby koronavirové
Pandemie, kterou z takové blízkosti nezažil nikdo z nás, je pro mnoho autorů nečekanou inspirací. V jeden jediný den se sešlo v emailové schránce i deset příspěvků, a to je v historii společného tvůrčího psaní rekord! Na našich stránkách v části www.psani-podle-lustiga.cz najdete tyto příběhy v kategorii virtualni korona-kurz. V newsletteru pak několik příspěvků od našich autorů z Prahy, Olomouce a Brna. Příspěvek Projev Václava Havla k současné situaci s téměř 3000 přečteními se stal letošním rekordmanem.

Petr Pravda: Projev Václava Havla k současné situaci
Vážení spoluobčané,
andělé mi doporučili, abych k vám promluvil tak jako kdysi. Kdybych tedy byl vaším prezidentem, řekl bych vám: Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych náhle zmizel z vašeho obzoru, mlčel nebo dokonce lhal. Situace naší země není dobrá.
Dočíst zde.

„V literatuře se ti hodí všechno. Všechno, co zažiješ, můžeš do svého příběhu použít! Dobrý, špatný, krásný, hnusný. Všechno ti slouží.“
Arnošt Lustig

Zuzana Fajmonová: Poselství
První dny karantény pro mě, jako autistu, byly v podstatě splněným snem. V obchodě bylo pět lidí i s prodavačkou, všichni mlčeli a moc dlouho se při nákupu nezdrželi, takže se prostorem linulo ticho a všudypřítomný klid. Trochu míň mě těšily prázdný regály i fakt, že se musím poprat o poslední balení kolínek, který za normálních okolností nikdo nekupuje, ale teď jsou zhruba stejně cenným zbožím jako rouška a nitrilový rukavice.
Dočíst zde.
Jana Bednářová: Kalendář postupu koronaviru
1. 3. 2020 Chybí mi sex
3. 3. 2020 Chybí mi smysl bytí
5. 3. 2020 Chybí mi rozhodnost
7. 3. 2020 Chybí mi sebevědomí
9. 3. 2020 Chybí mi domov
11. 3. 2020 Chybí mi klid a bezpečí
13. 3. 2020 Chybí mi moje práce
15. 3. 2020 Chybí mi přátelé
17. 3. 2020 Chybí mi rouška
19. 3. 2020 Chybí mi víra
21. 3. 2020 Chybí kloboukové gumičky
23. 3. 2020 Nic mi nechybí. Ve středu už budou gumičky…

Zdenka Součková: Kávová sedlina věští lepší zítřky
„Obleč se slušně, nikdy nevíš, koho potkáš,“ říkávala moje máma, když jsem byla v pubertě.
„Jasně, třeba Karla Gotta, a pozve mě na večeři…“ dodávala jsem opovržlivým tónem. Na to byla máma obzvlášť citlivá, když se někdo otíral o jejího idola. Bylo to, přiznávám, trošku monotematické, ale máma vždycky zčervenala, a než se vzmohla na odpověď, tak už jsem byla v prachu.
Dočíst zde.
Libor Frank: Modrá kulička
Byl jednou jeden Vesmír. Přesto, že už tady byl veeelmi dlouho, byl pořád vlastně ještě hodně mladý. No a jak už to tak u mladých často bývá, neví kolikrát tak nějak, co by a kudy a prostě se nudí. A tak si jednou Vesmír pro zábavu třesknutím vytvořil kuličky. Krásné barevné, na cvrnkání i jiné vesmírné hraní.
Dočíst zde.


Připravované kurzy: Sledujte naše stránky, kurz na zámku Loučeň v červnu
Většina našich kurzů, avizovaných na stránkách www.psanipodlelustiga.cz, je z důvodu koronaviru dočasně pozastavena. Přesto máme jednu dobrou zprávu! Podařilo se nám domluvit hezký náhradní termín pro kurz na zámku Loučeň od 18. do 21. června. Věříme, že v tomto termínu se již situace uvolní. U ostatních kurzů sledujte aktuální informace na našem webu i Facebooku.

V těchto dnech je vcelku populární dávat na Facebook fotky z dětství. Ale nemusí to být jen osobní fotografie, které mohou připomínat „staré dobré časy“, ale i různé věci, které se dětí z generace na generaci, anebo rodinné historky, které se vyprávějí u jednoho stolu. Pojďme si spolu doma více vyprávět a třeba o tom i psát. Tady je jeden příběh pro inspiraci.
Dana Emingerová: Obraz s Pavlíkovou kyticí
Ten obraz mám spojený s dětstvím, stejně jako bimbací hodiny a klavír s lampičkami, babiččin šlapací šicí stroj a kulatý stůl v obýváku, kolem kterého jsme se honili, když děda nebyl doma. Připomíná mi americká kamna s desítkami slídových okýnek, za kterými se mihotaly hřejivé plameny.
Dočíst zde.

Příběh na konec: Hana Kavalová
Účastnice kurzů tvůrčího psaní Hana Kavalová pochází z Ostravy. Píše prózu i básně, chystá svoji první básnickou sbírku. Na našich stránkách najdete její příspěvky, níže si můžete přečíst, jak se poprala s následujícím úkolem: Prohlédněte si vyobrazený předmět a vymyslete, komu patřil a k čemu se používal. Pak napište druhý příběh ve zcela jiném žánru.
Vrátila jsem se sice už před dvěma dny, ale pořád ve mně dozníval ten neobyčejný pocit poznání něčeho naprosto nového a neznámého. Sbaleno na cestu domů jsem měla velmi rychle. Při odchodu jsem tentokráte nemusela ani zhasínat. Cena za spotřebovanou elektřinu na terapeutickém pobytu ve tmě není účtována. Při odjezdu z netradiční dovolené jsem od organizátora dostala na památku dárek. „Nazvěte si ho prvním slovem, které vás napadne,“ řekl při loučení.
Dočíst zde.
Hana Kavalová: Východ nad Ruskamenem
Horký den pomalu přechází do horké noci.
Léto přebírá vládu moci.
Den slunovratu ve své magické síle.
Měkkost těla, nad hlavou všechny hvězdy světa.
Ve světle luny vidět je pouze silueta.
Díváš se do oči mořské víle.
Je dvě hodiny ráno, neustláno.
Pomilována mořem čekám ráno.
Vítám úsvit tam nahoře, nad kamenem.
Koupu se v mořské soli, ve své nahotě smysluplně.
Paprsky hvězd houpou mě na své vlně.
Tak nádherný je východ slunce nad Ruskamenem.
Nestihli jste si přečíst první newsletter?