Psaní dává křídlo logo

Srpen 2020

Milí přátelé, psavci a čtenáři,

pomalu budeme muset zamávat dnům, kdy – slovy básníka – „hoří léto, omamně kvetou akátové háje, zelená duše vína doutná na vinicích a krvácí vlčí máky v obilí…“

Na konci srpna se vždy loučíme s báječnými prázdninovými okamžiky, ale můžeme si je uchovat nejen v paměti – můžeme o letních zážitcích psát!

Třeba na našich kurzech, které opět od září pořádáme v obvyklém rozsahu.

Více se o nich dočtete v tomto zpravodaji, stejně tak jako o našich plánovaných večerech autorského čtení nebo o knihách, které připravujeme společně s nadanými autory – účastníky kurzů tvůrčího Psaní podle Lustiga.

Hezké počtení a nezapomeňte, že psaní dává křídla. Vzlétněte i vy do tvůrčího světa…

Dana Emingerová

„Talent je schopnost rozeznat tři věci tam, kde si ostatní lidé všimnou jenom jedné.“

Arnošt Lustig o talentu

Ocenění National Geographic: Tajemný Vyšehrad 

Dana Emingerová vyrůstala pod Vyšehradem ve Vratislavově ulici, a tak není divu, že k této lokalitě má srdeční vztah. Svoji lásku k mystickému místu, kudy kráčely české dějiny, vtiskla do článku Tajemný Vyšehrad, který vyšel v srpnovém čísle časopisu National Geographic spolu s báječnými fotografiemi Petra Jana Juračky. A reportáž nezůstala bez odezvy – za pár dní přišlo ocenění Best Edit, které uděluje americká redakce nejlepším článkům z produkce redakcí národních (a těch je přes třicet!). Máme z toho velkou radost! A v budoucnu budeme i na našich tvůrčích workshopech tvořit příběhy z Vyšehradu!

Naše kurzy: V září už jedeme naplno!

Po prázdninách začínáme psát a pracovat v  obvyklém režimu – využijte termíny našich víkendových kurzů, z nichž nejbližší se konají v Praze: 19.-20. září tvůrčí Psaní podle Lustiga a 3-4. října psaní cestopisů s National Geographic. Od září opět běží naše dlouhodobé kurzy ve čtvrtek odpoledne a v pátek dopoledne (zájemci mohou vstoupit i do „rozjetého vlaku“).

Detaily o volných kurzech najdete na našem webu www.psanipodlelustiga.cz

Těšíme se na Vás – přihlaste se na našich webových stránkách!



Psaní na zámku Loučeň: Díl II.

Už jen několik posledních míst zůstává volných pro zájemce     o psaní na zámku Loučeň nedaleko Nymburka. Kurz tvůrčího psaní č. 2 se uskuteční 12.-15.11. Tentokrát budeme psát příběhy ze zámeckého prostředí a připravovat originální knihu pro zdejší návštěvníky. Doufejme, že počasí bude přát i výletům po okolí s poznání zdejšího kraje.

Jak prožívají účastníci kurzů své literární tvůrčí zápasy? Přečtete si postřehy dvou autorů:
Kurz ČTK, červen 2020

Pavel Pulkráb: Kritika jako dar – někdy jen pro otrlé 

Absolvoval jsem kurz kreativního psaní. Řekl jsem si, že když píšu a mám tu drzost to i zveřejňovat, měl bych něco udělat proto, aby čtenáři netrpěli mými základními chybami. Přihlásil jsem se do kurzu, který pořádá ČTK. Považuji tu instituci za seriózní.

Dočíst zde.

Všechnopárty, červen 2018

Miroslav Tichý: Bajka o gauči, vláknu a knize 

Byl jednou jeden televizní pořad. Vlastně ne. Byl jednou jeden gauč. Vlastně, taky ne… Byl jednou jeden člověk. Tak je to správně. A ten člověk ležel na gauči. Ležel na něm už roky. Ani si nepamatoval, že by to kdy bylo jinak. Vsakoval se do něj den za dnem hlouběji a hlouběji a sledoval televizní pořady. Zábavný moc nebyly, ale pořady to byly, a to mu stačilo.

Dočíst zde.

Bajkování 

V srpnu vyhlásil Šimon téma pro naše tradiční psaní bajek, a to Noemovy bajky. (V září to budou bajky kosmické.) Na tuto výzvu zareagoval Mirek Tichý. Víte, že i v dobách biblických může sehrát klíčovou roli správná logistika? Však si o tom počtěte:

Miroslav Tichý: Logistická bajka

Jednou takhle, to bylo tehdá, když lidi zase zlobili, starý Noe naloďoval zvířátka na svoji proslulou archu. A nebylo to poprvé. Nenechte se mýlit tou slavnou knížkou od B…
Dočíst zde.

Připravujeme: Podzimní autorské čtení v Praze a Brně

Pokud plánujete svůj program s předstihem, můžete si již dnes napsat do diářů tato data: Brno – pátek 20. listopadu, Praha – pátek 4. prosince. Chystáme totiž večery autorského čtení, mimo jiné z nově připravovaných knih – v Brně z povídek Martina Tomáška, které vyjdou pod názvem Duši nespoutáš, v Praze z nové povídkové knihy o ženách a mužích, která vzniká z pera šestice autorů – 3 mužů a 3 žen. 

O autorech se více dočtete na https://www.facebook.com/rozmazleni/

P.S. Hledáme „super název“ pro knihu o ženách a mužích!

Napište nám Váš tip  na info@danaemingerova.cz – vítěze odměna v podobě této povídkové sbírky nemine!

Studentská ilustrace: Dárek pro Martina

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara je součástí Univerzity v Plzni. Je to mimochodem jediná fakulta v České republice, která má v učebních osnovách koncepčně ukotveno psaní a kreslení komiksů. Dana Emingerová jezdí do Plzně přednášet a už šestým rokem vede studenty k tomu, aby dokázali své příběhy poutavě vyprávět. Z této spolupráce vznikla také jedna krásná a nečekaná věc – studenti v rámci výuky připravili báječné ilustrace pro knihu Martina Tomáška Duši nespoutáš. A jak sami na hodinách trénují psaní? I to dokládá i ukázka v našem zpravodaji.

Práce studentů najdete také zde.

Chcete podpořit vydání knihy? Napište nám na info@danaemingerova.cz

Adam Fábik: Monstrum

„KRAKABUM! KRAKABUM!“ zazněly dva výstřely, burácející jako hromy zničující bouře.

Pak, na zlomek vteřiny, ticho… A náhle se ozval náraz něčeho měkkého na tvrdý beton chodníku společně se zvukem tisíců rudých kapiček krve, znějícím jako padající déšť. Mrtvé tělo mého otce právě dopadlo na špinavou zem.

V ten den byl táta nesvůj víc než obvykle. Už kolem oběda zhltnul přes polovinu své nejoblíbenější whisky. Ale já? Já byl nadšený, byly to přece moje sedmé narozeniny a já měl konečně jít s tátou do práce.
„Juchů!” pomyslel jsem si.

Dočíst zde.

Čtěte na našem Facebooku: Ve středu verše 

Nezapomeňte se alespoň jednou měsíčně podívat na náš Facebook právě ve středu, kdy pro Vás Šimon vybírá verše z dílny českých i světových básníků. S poezií je život bohatší!

„Básníci nejsou jenom lidé krásna. Jsou také – a především – lidé pravdy.“

Guillaume Apollinaire

Povídka na konec: Monika Hodáčová

Monika je lektorkou našeho týmu, aktuálně se s ní můžete potkat v Praze a v Písku. Je také mentorkou a autorkou knihy Ještě můžu vzlétnout, kterou vydalo nakladatelství Grada. Cílí v ní na ženy 50 plus v duchu motta „Na to, abychom si plnily své sny, není nikdy pozdě“. V současné době ji nejvíce oslovuje pozitivní psychologie a také propojení psychologie s uměním, především se psaním. Monika je jedna z autorek, jejíž povídky najdete v připravované knize o ženách a mužích. Zde je malá ochutnávka.

Její povídky si můžete přečíst zde.  A tady je i malá ukázka z připravované knihy o ženách a mužích:

Který je ten pravý

„Jak to můžeš vydržet? Tolik chlapů – to bych fakt nedala.“

Ty máš dvě děti, chtěla bych tě vidět, kdybys byla sama.“

„No stejně si to nedovedu představit.“

Helena jen mávla rukou. Nikdo ji nechápe. Ale to nevadí, ona ho najde, ať si kdo chce, co chce říká. Je jí 38, do roka svatba a nejpozději ve čtyřiceti dítě. Ve čtyřiceti dvou druhý. To je v pohodě. Takových ženských už dneska je. I v šestačtyřiceti ještě rodí. Takže času dost, žádný stres.

Dočíst zde.

Nestihli jste si přečíst první newslettery? Najdete je zde:

Pokud si nepřejete dostávat náš zpravodaj, prosím, dejte nám vědět na info@danaemingerova.cz